Ujfaluši měl po triumfu v Evropské lize slzy na krajíčku

 

Jeden z nejkrásnějších momentů ve své fotbalové kariéře prožilobránce Atlétika Madrid TomášUjfaluši poté, co jeho tým ve středu večer vyhrál druhounejprestižnější klubovou soutěž starého kontinentu Evropskou ligu. Po fináleprohlásil, že měl po závěrečném hvizdu slzy na krajíčku a těší se na oslavy sfanoušky v Madridu.

13. 5. 2010 08:52 HAMBURK

Bývalý kapitán české reprezentace čekal na velký klubový triumf do svých 32let. "To jsou ty momenty, proč hraje člověk fotbal. Dostat se do finále,ještě mít možnost ho vyhrát. To je něco, na co člověk nikdy nezapomene, a jájsem strašně šťastný, že se mi to taky povedlo konečně," rozplýval seodchovanec olomouckého fotbalu po vítězství 2:1 v prodloužení nad anglickýmFulhamem. Stal se teprve sedmým Čechem, který soutěž do loňska známou jakoPohár UEFA vyhrál.

Ujfaluši odehrál celý zápas na pravém kraji obrany, často se zapojoval doútočení a ke konci prodloužení už toho prý měl "plné zuby". Pozávěrečném hvizdu ale převládly emoce. "Možná že jsem měl i slzy nakrajíčku, je to emotivní," přiznal, hráč fotbalista, kterého německáagentura DPA označila spolu se střelcem dvou gólů Forlánem za nejlepší hráčeAtlétika. V kabině pak bouchalo jedno šampaňské za druhým. "Já mám takovýdojem, že se nikdo snad ani nenapil a všechno se vystříkalo," dodal.

V Hamburku mu fandili blízcí

Finále se hrálo v Hamburku, kde Ujfaluši v letech 2000 až 2004 působil a kekonci angažmá navlékal i kapitánskou pásku. Zápas tak pro něj měl zvláštnínáboj. Vynahradil si jím navíc svou neúčast v souboji české reprezentace proti Itáliina mistrovství světa v Německu před čtyřmi roky, který se hrál právě v aréněmístního HSV a Ujfaluši tehdy kvůli červené kartě nemohl nastoupit. Ve středumu přijeli do hlediště držet palce členové rodiny a přátelé. "Asi dvacetlidí tady bylo," odhadl.

Hned po zápase český bek obdržel záplavu blahopřejných "esemesek".Mezi gratulanty byl mimo jiné záložník Anderlechtu Brusel Jan Polák. Novopečenýšampion Evropské ligy se ale nejvíce těšil na oslavy s fanoušky Atlétika. Těchdo Hamburku přijelo několik tisíc a na stadionu vytvořili bouřlivou atmosféru.Jak divoké budou oslavy v Madridu, to si Ujfaluši nedovedl představit."Ale bude to stoprocentně stát za to," prohlásil.

Opora zadních řad Atlétika je přesvědčena, že madridský klub celý finálovýzápas kontroloval. "Čtyři šance jsme si vytvořili, dali jsme dva góly.Dostali jsme trošku smolný gól po teči Paula Assuncaa. Myslím si, že jsme bylilepší tým, že jsme více drželi balón a že jsme je v podstatě nepustili donějaké vážné šance," zhodnotil Ujfaluši vítězný zápas.

Angličané nejsou venku tak silní

Aktuálně devátý tým španělské nejvyšší soutěže měl podle něj předFulhamem respekt. "Vyřadil dobré mančafty. Přešel přes Wolfsburg, přešelpřes Juventus," připomněl překvapivé "skalpy" anglického mužstvav předchozích kolech Evropské ligy. Atlético podle Ujfalušiho trochu počítalo stím, že ostrovní týmy nebývají v cizím prostředí tak silné, a čekalo, že Fulhambude hrát hodně zezadu a na útočníka Bobbyho Zamoru. "Myslím si, že námhodně pomohlo, že nedohrál ten zápas, protože je to jejich klíčový hráč,"poznamenal Ujfaluši.

Prodloužení podle něj španělský celek nevypustil a snažil se rozhodnout ještěpřed penaltovým rozstřelem. "Pořád jsme se snažili, bylo to náročnékondičně. Snažili jsme se pořád útočit, pořád centrovat, něco vymýšlet.Samozřejmě chybělo málo a člověk už se musí mentálně připravovat na to, že sepůjde do toho rozstřelu. To už je pak, jak já říkám, kasino," uvedl.

Pokud by na penalty došlo, šel by prý nejspíš kopat jako šestý nebo sedmý hráč.Takovému rozuzlení ale udělal čtyři minuty před koncem nastaveného času svýmdruhým gólem v zápase přítrž útočník madridských Diego Forlán. "To už jsemvěřil, kdybychom to měli ukopat, tak takovou výhru si nemůžeme nechat vzít v posledníchtřech čtyřech minutách," popsal Ujfaluši konec dramatického zápasu.Vítězný dres si po jeho skončení s nikým nevyměnil a jako vzácnou relikvii siho prý nechá zarámovat. 

 


All rights reserved by IFMM. International Footbal Marketing & Management in 2009
  • -
  • -
  • -
  • -