Komentáře

 
1.5.2010

Proč se český fotbal trápí

  


Nedorůstá mladá generace, a to mákatastrofální důsledky, říká úspěšný agent

Fotbalový agent Dalibor Lacina se staráo několik hvězd včetně Tomáše Ujfalušiho, Andrey Barzagliho nebo BonyhoWilfrieda. V rozhovoru pro týdeník EURO vyzývá k perspektivním dotacímkopané. Mimo jiné tvrdí: „Největší problém je postavení sportu vespolečenské hierarchii hodnot, nízká finanční podpora a jeho stále klesajícívýznam v životě mladé generace. Proto nikoho nesmí překvapit absence úspěchův našich dříve elitních sportovních odvětvích. Především v kolektivníchsportech, jako je hokej a fotbal. Silné generace skvělých hráčů postupněkončí nebo jsou za zenitem a nikdo je nenahrazuje. Vidíme to na úrovnireprezentace i ligy."

Čím to je? Sportovní manažeři a funkcionáři obvykle naříkají na nedostatekpeněz.
Peníze jsou nutné. Důležité však je jejich nasměrování do budování podmínek ainfrastruktury. Teprve tím se zvýší kvalita a může přijít i renesance velkýchúspěchů.

Českému fotbalu nyní nedorůstají kvalitní hráči?
Nedorůstají. Změnil se životní styl mladé generace. Sport byl dříve součástíbranné přípravy obyvatelstva a stát ho podporoval. Šlo o trend v tehdejšímsocialistickém bloku. Existoval systém tréninkových středisek a armádníchklubů Dukla. Možnosti trávení volného času byly ve srovnání s dnešnímimultikiny, otevřenými hranicemi a virtuální zábavou velmi omezené. Dnes jetřeba mladé k aktivnímu sportu motivovat. Pokles fyzické úrovně se přitomprojevuje v každodenním životě. Snižuje se odolnost populace proti nemocem.Podle statistik jsou české děti deváté nejobéznější na světě.

Jak tento civilizační problém řeší západní Evropa?
Například Němci po neúspěchu na ME 2000 v kopané začali budovat tréninkovámládežnická a výkonnostní centra, vracet fotbal do škol, popularizovat homezi mládeží formou masových pouličních turnajů na umělých plochách. A spolus tím nové vedení svazu začalo budovat pozitivní image fotbalu na všechúrovních. Pěstovali respekt k reprezentaci.

Myslíte si, že by u nás pomohly podobné dotace vytváření příznivéhoprostředí?
Jedním zdrojem jsou státní dotace, ale nejsou jediné. Další možnosti skýtajífirmy, které nechtějí podporovat vrcholový fotbal, ale zajímá je sféramládeže. Ty mohou poskytnout cílené dotace na výstavbu tréninkových ploch acenter, rehabilitačních zařízení, zaplacení trenérů a vytvoření podmínek promladé fotbalisty. Každý klub by však musel prokázat, že prostředky využilpřesně na deklarované účely. Nestalo by se, že peníze zmizí v profesionálnísféře, aby bylo na vyšší platy hráčů. Myslím, že tyto zdroje by šlo vytvářetv rámci činnosti agentury STES (marketingová agentura Českomoravskéhofotbalového svazu - pozn. red.).

Domníváte se, že pro firmy by taková nabídka byla atraktivní?
Jde o investici do perspektivní generace. V České republice působí řadabohatých polostátních i privátních společností. Pokud podnikatelům nabídnetevariantu účelových dotací, mohou to vnímat jako podporu budoucnosti fotbalu,sportování mládeže, zdravého životního stylu a prevence proti užívánínávykových látek. Výsledkem takového systému pak může být nejen řadašpičkových hráčů, ale jako vedlejší produkt vyroste silná a zdravá generacemladých lidí, kteří to sice nedotáhli na vrchol, ale jsou zdraví, odolní asport už v jejich životě zůstane.

Proč by měl stát dávat více peněz na fotbal, a ne například narychlobruslení?
Protože popularita konkrétního sportovního odvětí se buduje dlouhá léta.Vychází z úspěchů, kterých dosáhl, a navazuje na tradici. Odráží také to,kolik lidí se danému sportu věnuje. Nemůžeme srovnávat rychlobruslení, přivší obrovské úctě a respektu k výkonům Martiny Sáblíkové, s fotbalem.Porovnejte, kolik členů má Českomoravský fotbalový svaz a Český svazrychlobruslení nebo kolik lidí se po úspěchu na olympiádě vrhlo na bruslení akolik lidí začalo po fotbalovém mistrovství Evropy s kopanou. Měnit tutohierarchii je těžké a trvá to dlouhou dobu. Samozřejmě, že lobuji zafotbal...

Když je fotbal tak oblíbený, proč na něj nechodí diváci?
Lidé u nás nevidí hvězdy. Více než 150 špičkových hráčů hraje poslední roky vzahraničí, protože jsou tam lépe zaplaceni. Fotbal je živí, a protovyhledávají lepší podmínky. Úroveň české ligy je proto horší a návštěvníkyneláká. Druhým důvodem je přesycenost diváka satelitními přenosy. Každývíkend můžete vidět zápasy různých evropských lig ve špičkové kvalitě.Fanoušek si řekne: než abych šel na tu bídnou domácí ligu, podívám se nasvětové hvězdy v pohodlí domova na televizní obrazovce.

Jak hodnotíte „přívětivost" fotbalových stadionů u nás?
To je třetí důvod nízké návštěvnosti. Když zajdete v Německu na zápas,usadíte se do pohodlných sedaček, najdete tam perfektní organizaci parkovišť,občerstvení, stánky s fotbalovými suvenýry, VIP boxy a business seats.

Vnímají to stejně hráči a jejich rodiny?
Když jsem sjednával přestup Andrey Barzagliho z Itálie do Německa, jehomanželka si nedovedla tuto změnu představit. Pak ale viděla německý smysl propořádek a pochopila, že se nemusí bát jít na stadion i sama. To bylo vsicilské Katánii nebo Palermu, kde Barzagli dříve hrál, nemyslitelné. Naněmeckých stadionech jsou vyhrazené sektory pro rodiny s dětmi, kde visíznačky s nápisem: „Dávejte si pozor na vulgární slova, jsou tuděti." Zvyšuje se tím zájem lidí vyrazit na fotbal s celou rodinou.

Jak toho v Německu dosáhli?
Žádný klub nemá peníze na to, aby si sám postavil špičkový stadion. Musípomoci stát, kraj a municipality nebo privátní investoři. Tak tomu bylo vpřípadech Schalke 04, Dortmundu nebo Kaiserslauternu.

Proč se třeba v Kaiserslauternu na stavbě stadionu výrazně podílelo město?
Na zápas Kaiserslauternu přijíždějí lidé z celého Německa. Fotbal je v tomtoměstě fenomén. Návštěvníci bydlí v hotelích, utrácejí v restauracích anakupují v obchodech.

Jaké příjmy mají západoevropské kluby ze vstupného?
Průměrná cena vstupenky je v Anglii 43 eur. Ve španělské lize 40 a vNěmecku 21 eur. V první a druhé bundeslize v sezoně 2008/2009 navštívilovšechna utkání 18 milionů diváků. Jen za běžné vstupenky utratili 425 milionůeur. K tomu přičtěte příjmy z prodeje lóží a business seats. Průměrná vytíženoststadionů byla 93 procent. V průměru to činilo více než dvacet procentklubových rozpočtů.

Jaká je celková struktura příjmů těchto klubů?
Rozpočty klubů jsou postaveny na příjmech z prodeje televizních ainternetových práv, z reklamy, sponzoringu, vstupného a merchandisingu.Výnosy z prodeje hráčů a účast v mezinárodních soutěžích jsou bonusy navíc,které klubům umožňují další rozvoj. Kupříkladu německé kluby už za postup doLigy mistrů inkasují minimálně 20 milionů eur.

Co si myslíte o snaze Ivana Haška přitáhnout peníze a podporu pro českýsport?
Nejpozitivnější je, že podobná iniciativa vůbec vznikla. Bez státní podporyse momentální stav nedá zlepšit. Vládá by si měla uvědomit, že nejde olobbing pro jedno odvětví. Cílem je renesance sportu, který hraje v životělidí obrovskou roli. Český sport je ve srovnání s vyspělou cizinou silněpodfinancovaný a přitom má neoddiskutovatelnou společenskou a výchovnou roli.V osobě Ivana Haška, kterého znám mnoho let, se do čela Českomoravskéhofotbalového svazu konečně dostala osobnost těšící se respektu sportovců,politiků, obchodních partnerů i veřejnosti.

Co si myslíte o předvolebních nápadech politiků na podporu sportu?
Volby mi připomínají oběžný výtah „paternoster". V horníchpatrech se vozí politici, kteří jednou za čtyři roky sjedou do nižších patermezi lidi, něco jim naslibují a jsou zvoleni. Následně stoupají výtahemvzhůru. Je proto potřeba se ptát, jak sliby naplní? Jestli si sport chcevytvořit určitou pozici, musí už dnes vyvíjet nátlak, aby politici řekli, jakkonkrétně finance ve sportu vyřeší.

Řešila by situaci korporátní daň na sport?
Nejsem příznivcem nějakého skrytého zdanění. Spolupráce mezi podnikatelskousférou a sportem by měla být dobrovolná a oboustranně atraktivní. V případěvynucených odvodů může vzniknout averze a projeví se to v neochotě podporovatsport spontánně formou reklamy a sponzoringu. Musíme se spíše snažitzabudovat podporu sportu do firemní image a strategie.

Dalibor Lacina(45)
je stoprocentním vlastníkem společnosti International Football Marketing& Management (IFMM). Bývalý záložník juniorské Sparty vystudovaltrenérství na FTVS UK v Praze. Počátkem 90. let se stal funkcionářem Sparty apozději Bohemians. Léta pracoval jako sportovní ředitel agentury ISM PavlaPasky, v roce 2006 se osamostatnil a založil IFMM.


All rights reserved by IFMM. International Footbal Marketing & Management in 2009
  • -
  • -
  • -
  • -